• ساعت : ۱۴:۳۲:۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ 
ویاربارداری
بسم الله الرحمن الرحيم


دانشگاه علوم پزشكي البرز
(بيمارستان فاطمه الزهرا اشتهارد)


وياربارداري
تهيه و تنظيم : ماهرخ عباداله زاده آنچه
                             كارشناس مامايي
                               شهريور 96

تهوع و استفراغ، عارضه‌اي شايع در دوران بارداري است كه حدود 50 درصد از زنان باردار آن را تجربه مي‌كنند. اين عارضه در 12 هفته اول بارداري شايع تر است و تا هفته 16 تا 20 بارداري ممكن است ادامه يابد. به ندرت استفراغ آنقدر شديد مي‌شود كه نياز به بستري در بيمارستان باشد. معمولا ويار بارداري در صبح شايع‌تر بوده كه به همين دليل نيز به بيماري صبحگاهي (morning sickness) معروف است اما با وجود اين ممكن است در طول روز و شب نيز وجود داشته باشد. تهوع ممكن است با ساير علايم مانند خستگي، بي‌اشتهايي، سرگيجه، كج خلقي و اختلالات خواب همراه باشد. علت تهوع در دوران حاملگي هنوز ناشناخته است ولي احتمالا ناشي از تغييرات فيزيولوژي زيادي است كه در بدن زن حامله رخ مي‌دهد.


 

علل ویار بارداری:
1. افزایش سریع هورمون بارداری در اوایل حاملگي
2. افزایش حس بویایی و حساسیت زن باردار به بو
3. حساسیت دستگاه گوارش
4. کمبود ویتامین‌ها از جمله ویتامین b
5.مشکلات روحی و روانی: از نظر محققان بعضی از زنان از نظر روانی بیشتر مستعد تهوع و استفراغ هستند و این یک پاسخ غیر‌طبیعی نسبت به استرس است. 


مراقبت هاي كاهش ويار:
* زنان باردار هميشه مقداري شيريني ساده مثل بيسكويت و كلوچه، كنار تخت خود داشته باشند و هنگامي كه از خواب بيدار مي‌شوند مقداري از آن را بخورند همچنين هنگام برخاستن از رختخواب به آرامي بلند شوند.
* كاهش حجم غذاي مصرفي و افزايش تعداد دفعات آن در روز؛ يعني تا جايي كه ممكن است هيچ زمان معده خالي نباشد و فاصله بين نوشيدن غذا و مايعات حداقل نيم تا يك ساعت باشد.
* از مصرف غذاهاي چرب، سرخ كردني و پر ادويه پرهيز شود زيرا در دوران بارداري هضم غذا در معده مكانيسمي كند دارد و در نتيجه هضم غذاهاي نام برده شده به مدت زمان بيشتري نياز خواهند داشت.
* رعايت حالت مناسب بعد از غذاخوردن. براين اساس هيچ گاه بعد از خوردن غذا دراز نكشند.
* از گرما و بوهاي شديد دوري كنند.
احتمال تهوع و استفراغ دوران بارداری در چه شرایطی بیشتر است؟
1.در بارداری‌های دوقلویی و چندقلویی
2. اگر خانم باردار سابقه تهوع و استفراغ در بارداری‌های قبلی را داشته باشد
3. وجود سابقه تهوع و استفراغ به عنوان عارضه مصرف قرص‌های ضد‌بارداری
4. سابقه استعداد به بیماری حرکت
5.استعداد ژنتیکی تهوع بارداری
6. سابقه سردرد‌های میگرنی

پیکا در بارداری نشانه چیست؟
دربارداری از پیکا به عنوان ویار نام برده می‌شود. در صورتی که پیکا یعنی زن  باردار موادی را مصرف می‌کند که ارزش تغذیه‌ای چندانی ندارند. پیکا عبارت است از مصرف مواد با ارزش تغذیه‌ای کم یا بدون ارزش تغذیه‌ای و همچنین اشتیاق زنان باردار به خوردن غذا‌های عجیب و غریب پیکا نامیده می‌شود. تمایل به مواد غذایی مانند یخ، نشاسته و خاک برجسته‌ترین مثال‌ها درباره ویار هستند.
علت پیکا به روشنی مشخص نیست اما نیاز غریزی برای کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی باعث این عارضه می‌شود مثلا خوردن خاک رس برای کمبود آهن درست است.

 

خود مراقبتي:
* دوره استراحت روزانه افزايش يابد و بيشتر به فعاليت‌هايي مانند تماشاي تلويزيون، رفتن به منزل دوستان و آشنايان و ... پرداخته شود زيرا اين موارد راه مناسبي براي مقابله با استرس مي‌باشند و مي‌توانند به خوبي شدت تهوع را كاهش دهند.


بلوك زايمان بيمارستان فاطمه الزهرا (س) 
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.4.0.0